Organizator:

Czy uniwersalne projektowanie musi być BLEE?

Podziel się

Nie musi! A nawet nie może, bo estetyka to jeden z podstawowych sposobów znoszenia barier. Architektura i produkty uniwersalne mają wyglądać tak, żeby chciało się z nich korzystać. Stygmatyzowanie „architekturą dla niepełnosprawnych” czy „designem rehabilitacyjnym” odeszło w przeszłość. Jak się dziś projektuje piękne i dostępne budynki i przedmioty opowiedzą najlepsi polscy architekci i designerzy.

Paneliści: 

Katarzyna Cimoch - architekta, działaczka społeczna, samorzeczniczka.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini Izby Architektów RP z wieloletnim doświadczeniem projektowym. Propagatorka architektury sprzyjającej relacjom bez wykluczeń. Odkąd pamięta walczy o równe traktowanie wszystkich, niezależnie od wieku, koloru skóry, czy stopnia sprawności. Od 2019 roku współpracuje z Fundacją Kulawa Warszawa, gdzie pełni funkcję specjalistki ds. dostępności architektonicznej.

Wraz z Fundacją szkoli, przeprowadza audyty oraz wspiera instytucje w likwidowaniu barier. Konsultuje i doradza obiektom  zabytkowym, jak znaleźć kompromis między minimalną ingerencją w substancję historyczną, a poszanowaniem prawa do równego dostępu. Wspiera inwestorów i projektantów w zapewnianiu zgodności projektów z zasadami projektowania uniwersalnego. Jej szczególnym zainteresowaniem są przestrzenie przyjazne dla osób neuroróżnorodnych.

 

KABO & PYDO - to studio wzorniczo-strategiczne wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach (m. in. Red Dot Best of the Best) założone przez Katarzynę Borkowską i Tomasza Pydo. Ich projekty są efektem zespołowej pracy, pogłębionych badań i obserwacji ludzkich zachowań oraz wieloletniego doświadczenia w projektowaniu produktów, strategii i marek z wielu różnych branż. Przekształcają piękne wizje w dopasowany do rynku produkt, nadając mu estetykę i ergonomię. We wszystkim co robią kierują się szacunkiem i harmonią, a ich cel to ulepszanie życia ludzi i wszystkich istot.

„Dobry produkt to taki, który spełnia realne potrzeby, oferuje nowe możliwości, przyjemne i intuicyjne doświadczenia oraz wzbogaca życie użytkowników zmieniając je na lepsze.”

 

Przemo Łukasik - urodził się w Chorzowie w 1970 roku. 

Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji.

Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette.

W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. 

Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.

Prywatnie mocno związany ze sportem – uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.

 

Dorota Sibińska - skupiona na potrzebach człowieka promuje architekturę odpowiedzialną społecznie. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Od 2004 roku prowadzą wraz z Martą Nowosielską i Filipem Domaszczyńskim własną pracownię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych, w których uwzględniają  potrzeby specjalne. Laureatka nagrody „Must Have 2011”. Na przełomie ostatnich piętnastu lat pracownia projektowa XYstudio zaprojektowała ponad kilkadziesiąt placówek przeznaczonych dla młodych użytkowników. Udziela konsultacji eksperckich dla Fundacji Integracja w programie „Pierwszy krok do windy”.

 

Laureatka m.in.: Nagrody Architektonicznej  Polityki z 2015, Grand Prix  Nagrody Architektonicznej  Polityki z 2020, zwycięzca konkursu Życie Architekturze w latach 2015-2020, Grand Prix Architektonicznej nagrody Prezydenta Warszawy wraz z tytułem ulubieńca mieszkańców, tytuł lidera dostępności  w 2019 i 2020 roku przyznawany prze fundację Integracja. Projekty XYstudio  otrzymały nominacje europejskiej nagrody im. Mies van der Rohe.